XIII. South Bohemia Classic

Rok se s rokem sešel a opět jsme zavítali na již tradiční setinovou rally s názvem South Bohemia Classic. Samozřejmě v naší výbavě nechyběly foťáky a byli jsme připraveni i na déšť, který byl předpovídán a nakonec místy opravdu dorazil. Závod se odjel ve dvou etapách a celkově na závodníky čekalo 440 km. Páteční etapa odstartovala na českobudějovickém náměstí a závodníci se následně vydali přes spoustu menších obcí, kdy v některých byla nachystána průjezdní kontrola či test na přesnost. Podél celé tratě čekalo na závodníky i přes nepříznivé počasí velké množství diváků, kteří posádky podporovali máváním a úsměvy od ucha k uchu. Posádky se podívaly například na cvičiště autoškoly ÚAMK v Budějovicích, do Lišova, Hluboké nad Vltavou, Zlivi, Jankova, Holašovic, Zlaté Koruny a v neposlední řadě Českého Krumlova, kde byl cíl etapy, s následným dojezdem do Dolní Vltavice, kde startovala sobotní etapa a bylo zde veškeré zázemí pro posádky. Sobotní etapa zavedla posádky na Šumavu, kdy nesměl chybět průjezd Horní Planou, Volary, Kvildou, Vimperkem. Jistým zpestřením bylo, že část trasy vedla přes dnes již legendární a bývalé rychlostní zkoušky Rallye Český Krumlov v okolí Zbytin, Křišťanova, Tisovky, Ktiše a Březovíku. Netradičně byl test ve Chvalšinách uspořádán za bílého dne a byla zde stejně bujará atmosféra jako v noci a nechyběla výstava motocyklů Jawa. Oběd byl pro posádky připraven na zámku Červený dvůr. V jejich trase následoval průjezd Větřním, Přídolím, Pořešínem, částí rychlostní zkoušky zvané Ján při Rallye Český Krumlov a větší zastávka v Kaplici. Právě zde se konala další Grand Prix, kdy před soutěžícími se na trať s historickou formulí vydal i Tomáš Enge. Po tomto závodním testu se posádky vracely zpět do Dolní Vltavice se zastávkami a průjezdem v Zátoni, Malšíně, kolem Stezky korunami stromů na Lipně a Frymburkem. Trasa bylo opět výživná a velmi zajímavá s pěknou přírodou a výhledy do krajiny. Pro soutěžící to také bylo jistě parádní z jezdeckého pohledu, protože na takové cestičky se dnes málokdo vydá a projede a navíc v takových unikátech a veteránech, které se soutěže zúčastnili. A teď dostane slovo již paní Ráčková se svým pohledem, protože u tohoto závodu nesměla chybět a těšila se na něj celý rok.

Katka: „Pro mou maličkost byla letošní South Bohemia Classic na delší dobu poslední příležitostí pro výpravu do terénu s foťákem kolem krku, nasávání vůně benzínu, poslech těch správných zvuků motorů a snažení se o zachycení projíždějících skvostů v nějakém, pro oko diváka, líbivém prostředí. Trochu mi teda dělala starost celkem nepříznivá předpověď počasí, ale nakonec jsem si řekla, že nejsem z cukru a žádná padavka, navlíkla se jako na polární výpravu a vyrazila s panem Ráčkem a tchánem na cesty. Jako páteční odpoledne OK. Častý déšť, ale dalo se. To, co ale přišlo v sobotu, v šumavských končinách, na to nebyl připraven ani takový polárník, jako já. Naší první zastávkou byla Kvilda. Cestou jsem kroutila hlavou, proč má na sobě většina turistů zimní oblečení, ale stačilo vylézt z auta a čekat u kostela na průjezd prvních posádek a hned jsem pochopila. Ani čtyři vrstvy oblečení a adrenalin v krvi z očekávání průjezdu prvních aut nestačily na zahřátí před tím studeným větrem, doprovázeným deštěm, který tam foukal. Cvakli jsme tam teda průjezd prvních pár posádek a pádili zpět do auta a modlili se, že na další zastávce bude trochu líp. Ve zkratce. Počasí, ačkoliv dešťovým přeháňkám jsme se nevyhnuli ani po zbytek dne, se nakonec přece jen trochu umoudřilo, takže jsme se mohli soustředit na svoji práci. Každé místo na trati tohoto dvoudenního závodu mělo určitě své kouzlo a jsem ráda, že jsem si ho alespoň při průjezdu mohla trochu prohlédnout, ale přece jen se našla dvě, která se mi líbila o trošičku víc. A to sice Chvalšiny, nejen kvůli bouřlivé fanouškovské atmosféře, ale především díky zdejšímu impozantnímu gotickému kostelu svaté Máří Magdalény. Druhým místem, které mě velmi zaujalo, byl Vimperk s hezky upraveným náměstím, plným fanoušků a zámkem na kopci. Z auťáků se mi asi nejvíc líbily MG C-Type a Bentley Racer 3/8. Ačkoliv se mi zprvu nikam na cesty nechtělo, tak jsem ráda, že jsem se nakonec odhodlala a vyrazila s klukama a řízkama na toto putování.“

A to byly naše zážitky a prožitky a nyní si vychutnejte již kompletní galerii a nasajte tímto tu atmosféru. A pokud se vám fotky líbí, neváhejte si o ně napsat.

#SouthBohemiaClassic | #ClassicChallenge | #kudyznudy | #svetovecesko | #canon | #canoncz | uamk | ČK motorsport | www.ckmotorsport.cz | Kudy z nudy | Jižní Čechy | Budějce | Lipensko, od Stožce po Rožmberk

Předstartovní atmosféra na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Milan Janča – Šárka Jančová, Ford Mustang Convertible – na trati mezi Velechvínem a Kolným.
František Fošum – Tomáš Musil, MG TD – na náměstí Svobody ve Vimperku za početné divácké kulisy.
Jiří Ptáček – Michal Ptáček, Triumph GT6 – průjezdní kontrola u Stezky korunami stromů na Lipně za přítomnosti Lišáka Foxe.

Více fotografií v galerii: XIII. South Bohemia Classic