Výlet po okolí Bystřice nad Pernštejnem

O svém volnu mezi směnami jsem se vypravil poznat pomezí tří krajů. Konkrétně jsem byl ubytovaný v krásném rodinném penzionu U Klujů v kraji Vysočina. Co by kamenem dohodil je to blízko do kraje Jihomoravského a severněji do kraje Pardubického. Během své cesty jsem si udělal zastávku v Lipnici nad Sázavou. První, co vás na první pohled zaujme již z dálky, je pěkný hrad. Po obědě v místní restauraci, kde byla příjemná obsluha a dobré jídlo jsem se vydal prozkoumat hrad trošku z blízka. Cestou jsem si udělal fotku památníku Jaroslava Haška, který zde prožil poslední část svého života a napsal právě zde svá nejznáměnjší a největší díla. Po koupi upomínkových předmětů jsem se přesunul do Halvíčkova Brodu. Jelikož bylo velké horko, tak jsem se zde zastavil pouze na Havlíčkově náměstí a pokračoval dále cestou necestou, která mě zavedla do Ždáru nad Sázavou. Zde mě zaujal jak místní zámek, tak především Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Bylo již odpoledne a tak jsem se bez ostychu vybal menší oklikou po úzké cestičce po vrstevnicích vstříc tomuto architektonicky zajímavému místu. Na první pohled zaujme neobvyklý hvězdicový tvar a na člověka dýchne jakési tajemno, pokora a úcta ke všemu. To byl první den a následovalo jen ubytování a ochlazení se vychlazenou dvanáctkou z Chotěboře, kterou jsem rád ochutnal a nezklamala mě.

Druhý den byl plán jasný a to průzkum velmi známého hradu nesoucí název Pernštejn. Opravdu jsem měl štěstí na počasí, protože po celou dobu celkem pálilo sluníčko a tak jsem si výlet užíval každým douškem. Nemohl jsem vynechat ani komentovanou prohlídku na jedné z prohlídkových tras. Kromě příjemného osvěžení za silnými zdmi hradu jsem se dověděl spoustu zajímavostí a mimo jiné díky zakoupenému povolení jsem využil možnosti udělat v interiérech i několik snímků. Tento průzkum mi zabral takřka celé dopoledne a tak jsem vyrazil na oběd do Bystřice nad Pernštejnem, kde jsem měl další zastávku. Jako milovník automobilů, nejen závodních, ale i historických, jsem nemohl vynechat zdejší stálou výstavu automobilů, motorek či kol České značky Tatra místního Depozit – Muzea Veterán Tatra klubu, který vlastní pan František Prosecký. Ctí mi byla komentovaná prohlídka muzeem chotí. Aby toho nebylo málo, protože bylo ještě relativně brzy, tak jsem si vyšlápl na rozhlednu Karasín, odkud byl velmi pěkný výhled a následně jsem se zastavil u fotogenického kostelíku u Vítochova. Na tomto místě mě zaujala Munzarova borovice, kterou zde zasadil v roce 2002 herec Luděk Munzar při natáčení televizního cyklu Paměť stromů. Svůj druhý výletní den jsem zakončil před západem slunce na i pod hrází vodní nádrže Vír, kde mě zaujala možnost lézt po místní ferratě.

Čas letěl jako splašený a byl tu třetí den mé výpravy. Přes noc lehce zapršelo, vzduch se vyčistil, já se po snídani rozloučil s příjemnými majiteli penzionu a vyrazil před cestou domů na průzkum ještě do kraje Pardubického. První kroky mě zavedli na doporučovaný hrad Svojanov opředený mnoha pověstmi a zajímavým spojení slohu gotického a empíru, tedy spojení středověku s 19. stoletím. Nemohl jsem si nechat ujít prohlídku, kde průvodci byli v dobových kostýmech a v místní mučírně a sklepech nás neochudili o mnoho místních pověstí a pověr. Jako správný fotograf jsem využil možnosti nafotit si do sbírky několik fotek z vnitřních prostor hradu. Po prohlídce hradu jsem již vyrazil na cestu, kde mě čekala ještě zastávka v Novém Městě na Moravě. Jelikož se rád dívám na biatlon, tak místo návštěvy bylo jasné. Ano, Vysočina arénu jsem musel vidět i když bez sněhu. A nebyl bych to já, kdybych se nevydal i do koutů méně známých a tak jsem si udělal procházku na skokanský můstek Nové Město na Moravě na vrchu Šibenice. Skokanský můstek je zde již od roku 1925 a od roku 2000 je znovuobnoven v modernějším hávu. Během procházky mě zaujalo velké množství motýlů na rozkvetlých květinách a tak jsem tam s nimi pobyl několik desítek minut pozorováním a focením.

A to je celé povídání a shrnutí tří dnů do několika vět a řádků. Věřím, že se vám povídání líbilo a může být pro spoustu z vás inspirací, co navštívit v naší malebné zemi. U dalších výletů naviděnou.

Hrad Pernštejn
Hrad Lipnice nad Sázavou
Depozit – Muzeum Veterán Tatra klubu Bystřice nad Pernštejnem
Kostel sv. Michaela – Vítochov

Více fotografií v galerii: Výlet po okolí Bystřice nad Pernštejnem