Pátek 1. července zavál novomanžele Ráčkovi nejprve do Police nad Metují, odkud měla jejich cesta pokračovat dál do Broumova. Program na ten den byl značně nabitý a času málo, takže ještě na cestě váhali, zda v Polici navštíví Muzeum papírových modelů či Muzeum stavebnice Merkur, protože oboje by bohužel nestihli. Obě varianty byly zajímavé, ale nakonec přeci jen zvítězilo Muzeum papírových modelů. Ráčkovi měli o této polické atrakci jen kusé informace z webu, takže o to víc byli překvapení, když vešli dovnitř a uviděli, tu nádheru a rozsah celé expozice. Chvilku zůstali oněměle stát s otevřenou pusou, pak se rozešli a obdivovali šikovnost modelářů u jednotlivých exponátů a kdyby mohli, tak by před nimi smekli klobouky, protože je až neuvěřitelné, co všechno dokáží někteří lidé z papíru vykouzlit. Jen tak namátkově lze vyzdvihnout třeba různé miniatury, větší modely lodí, vesmírných raketoplánů či modely českých pamětihodností. Panu Ráčkovi asi zase nejvíce zářily oči u modelů závodních auťáků, které zná z rally. Za zmínku ještě jistě stojí i to, že část expozice je věnována i legendárnímu časopisu Ábíčko. Po projití si celého muzea se Ráčkovi přesunuli ještě do sousední kavárny, v jejíž horní části shlédli menší výstavu fotek, z níž měli oba rozporuplné pocity a následně se vydali na menší obchůzku centra města. Ale jelikož čas byl neúprosný a letěl jako bláznivý, tak se brzy vydali na cestu do Broumova.
V Broumově je tedy uvítalo nepříliš vlídné počasí, takže se přesunuli co nejrychleji do areálu zdejšího kláštera. Manželka Ráčková chtěla moc a moc vidět tento skvost, víte, protože kopie Turínského plátna. Navíc zde byla tou dobou vystavena ještě i kopie Ďáblovy bible, takže o důvod víc tam vyrazit a rezervovat si rovnou večerní kostýmovanou prohlídku s výkladem k právě zmíněné knize. Ale vzhledem k povětrnostním podmínkám a dojezdové vzdálenosti zpět do Trutnova se ji manželé rozhodli nakonec oželet a vyrazili na klasickou prohlídku, při níž ovšem mohli oba zmíněné exponáty také obdivovat. Před jejím začátkem se ještě lehce občerstvili v místní kavárně Café Dientzenhofer, aby jim nekručelo v bříškách a nerušili tak výklad průvodce a následně vyrazili s dalšími turisty na prohlídkovou trasu, při níž je šikovný mladík provedl nejvíce zajímavými místy klášterního areálu a oni tak mohli obdivovat původně vyzdobené interiéry, knihovnu, která manželce Ráčkové naprosto vyrazila dech a v níž se rozplývala nejen nad samotnou kopií Ďáblovy bible, ale i nad dalšími zajímavými svazky a vypadala naprosto blaženě. Všichni návštěvníci pak ovšem zůstali stát s otevřenou pusou u vstupu do kostela sv. Vojtěcha a kulili oči na tamní bohatou výzdobu. Neuvěřitelné, co naši předci dokázali ve své době a s tehdejším vybavením vytvořit. Fotky ani tu krásu nedokážou přesně zachytit. Kvůli průtrži mračen se pak Ráčkovi rozhodli v areálu kláštera ještě setrvat a navštívili i tamní Muzeum Broumovska. Shlédnout tak mohli nejen exponáty vztahující se k tamnímu regiónu a jeho historii, ale také právě probíhající výstavu historických map. Ke svému úžasu na některých nalezli i jim důvěrně známá jihočeská města a vesničky.
Po nějaké chvíli to pak vypadalo, že se počasí umoudřilo, takže pan Ráček zavelel k odchodu do venkovních prostor kláštera a hlavně k přesunu k nádhernému dřevěnému, i když hřbitovnímu, kostelíku Panny Marie, kde se mělo zanedlouho zavírat. Ale naštěstí při nich stáli všichni svatí, takže se Ráčkovi mohli tímto skvostem, jednou z nejstarších celodřevěných sakrálních památek ve střední Evropě, pokochat nejen zvenku, ale i zevnitř. A že je teda na co koukat. Uznejte sami podle fotek.
Po kulturních zážitcích pak následoval zážitek gurmánský, kdy hladový pan Ráček zatáhl svou milou novomanželku do restaurace U Tří růží, nacházející se u kláštera. A teda ani slovy se pomalu nedá popsat, jaká lahodná, spíše staročeská, jídla tam ochutnali. Třeba kyselo s kroupami, pan Ráček králičí roládu s knedlem, manželka Ráčková kachní stehno s mixem luštěnin k tomu. Ale lívance. Lívance se zakysanou smetanou a rakytníkovou majdou hrály asi prim. ŇAM. ŇAM. Se slzou v oku si pak manželka Ráčková přečetla na webu, že pod daným vedením restaurace fungovala již jen do konce září. Kdoví, jak se tam tedy vaří nyní… Toť o pátečním putování vše. Byl to tedy den plný zážitků a Ráčkovi se už vůbec nediví, že je Broumov spolu s Českými Budějovicemi ve finále soutěže o Evropské hlavní město kultury pro rok 2028.
A pokud vám po přečtení tohoto slohu zbývá ještě trochu sil, tak si prohlédněte kratší fotoohlédnutí za tímto poličsko-broumovským putováním.