Novoroční ohňostroj v Třeboni

Canon EOS R6 + Canon EF 70-200 f/2,8 L USM + stativ; Clona: f/8, Čas: 4 s, ISO: 800

S novým rokem, kdy Ježíšek přinesl novou techniku, byla potřeba ji řádně prověřit a vyzkoušet. První ostré testování přišlo již během Vánoc. To jsem vyzkoušel svůj nový Canon EOS R6 během focení u stromečku. Tam mě uhranulo ostření na oči. Ovládání je intuitivní, pravděpodobně díky tomu, že právě Canon používám od roku 2011 a prošel přes EOS 500D, 77D až k současné dvojici 6D mark II a R6. Fullframe mě doslova pohltil. Pravděpodobně tím, že jak v hledáčku, tak i výsledné fotky mají o něco jinou a dle mého názoru lepší atmosféru a větší hloubku.

K fotkám u stromečku a prvním testům se ještě vrátím, ale nyní již několik slov k focení ohňostroje. To je zajímavá disciplína, ale také náročná, kdy je potřebná i určitá dávka štěstí. Jednalo se o teprve druhé focení ohňostroje po třech letech, kdy jsem tehdy ještě používal 77D. Nyní bylo potřeba se sžít s novou technikou, ale to proběhlo celkem rychle. Během svých cest jsem si vybral nové místo, odkud jsem fotil. Nebylo špatné, přesto pro další rok budu hledat opět jiné místo, které bude snad o něco lepší. Ze zkušeností vím, že tento ohňostroj navštěvuje mnoho diváků, kteří míří hlavně na náměstí. To jsou takové klasické fotky i s diváckou kulisou. Proto si vybírám místa, ze kterých jsem žádné fotky neviděl a které nikdo další nemá a navíc je to i z důvodu opatrnosti a strachu o techniku, kdy se v davu může stát cokoliv a ne každý divák má pochopení a dává pozor na okolní diváky a jejich majetek, jako je kupříkladu rozložený stativ.

Nutným vybavením je stativ, ten používám karbonový. Tělo bylo použito EOS R6 v kombinaci s objektivem EF 70-200 f/2,8 L USM a také dálkové odpalování přes mobil. Držím se klasického nastavení clony na f/11 či f/8 a čas jsem použil mezi 2,5 až 5 sekundami. ISO z důvodu nízkého osvětlení okolí jsem byl nucen nastavit na 800, což je ještě relativně nízká hodnota. Dalším důležitým faktorem je správné načasování stisknutí spouště, aby výsledná fotka dávala smysl a nebyl to jen takový obyčejný chumel světla. Toto je asi to nejtěžší, protože dopředu nevíte, kdy který „obrazec“ bude odpálen. Proto jsem stiskl spoušť pokaždé, když jsem zaregistroval další odpal. Někdy to vyšlo lépe, někdy o něco hůře, jak vidíte níže.

příklad pozdějšího stisknutí spouště
Zde byla spoušť stiskuta o něco později a proto je zachycen už následný spad světlic.

Fotografií jsem pořídil celkem dost a takových nepovedených pokusů bylo jen v jednotkách fotek. Takže toto focení vnímám velmi pozitivně jak co se týče výsledné galerie, kvality fotek i získaných zkušeností. Pro další podobnou akci ve stejném městě mám v hlavě několik dalších míst, která by mohla také stát za to a už se těším na další a další focení.

Nyní již přeji příjemnou podívanou na výsledné fotky a u dalšího focení na viděnou.

Galerie: Novoroční ohňostroj v Třeboni