48. Rallye Český Krumlov

Sezonu MČR v rally zakončila netradičně podzimní 48. Rallye Český Krumlov, která zároveň slaví tento rok již 50 let od svého prvního ročníku. Netradiční termín posunutý díky událostem, o kterých psát nebudu, dodal této soutěži úplně jiný rozměr. V paměti mám ročníky, kdy tratě erzet lemovali rozkvetlé stromy, na polích se zelenalo obilí, žlutě svítila řepka a na čerstvě rozkvetlých loukách se pásl dobytek. Celé dny až do noci bylo již teplo a člověk vydržel bez problémů v krátkém rukávu. To vystřídalo typicky podzimní počasí. Teplota okolo třech stupňů nad nulou, tratě lemované z větší části opadanými stromy, listí na tratích, oslizlý asfalt porostlý mechem, mlhavá dopoledne. To vše byla tato soutěž. Po roční pauze se mi naskytla příležitost, která se neodmítá a opět jsem si mohl užít focení s vestou, a tak mě čekaly tři dny u trati a podání co nejlepšího výkonu a nafocení co nejlepších fotek. Snažil jsem se vybírat jak známá, tak i méně známá místa. Takové focení mě moc baví, protože se člověk dostane tam, kam potřebuje a otevírají se jiné pohledy a vznikají rozmanité fotky. Kořením byl nejen souboj o třetí místo v celkovém pořadí MČR mezi Pechem, Černým, Stříteským i Jakešem. Ovšem tím, že nechyběl ve startovním poli Honza Kopecký, tak bylo postaráno i o další zápletku, kdy všichni s napjetím sledovali výsledky a souboj na trati právě mezi Kopeckým a Pechem. Ten souboj byl tak vyrovnaný, že za celý závod nepřesáhla ztráta mezi těmito dvěma jezdci 10,5 vteřiny a závěr soutěže byl až infarktový. Před poslední erzetou, kultovními Malonty, vedl Pech o 3,5 vteřiny. Přesně o tolik vyhrál v prvním průjezdu právě Václav, ovšem Honza tahal co to šlo. Až neuvěřitelným, na desetinu vteřiny stejným časem dojeli do cíle poslední RZ jak Honza, tak Václav a tak se Václav s brutálním Focusem RS WRC stal vítězem poslední soutěže MČR a v konečném pořadí získává třetí místo celkově. Takto dramatický a napínavý vývoj soutěže, to je to, co každý fanoušek kvituje a co očekáváme snad všichni, kterým místo krve proudí tělem vysokooktanový závodní benzín. U tratí jsem nebyl úplně sám a aspoň první den dorazila i Katka, které předám slovo, aby vám sdělila i své pocity.

Katka: Kačenka vám toho o závodech tentokrát moc nenapíše, protože mi vystavila pro sobotu a neděli stopku účasti zhoršená bolest zad, takže jsem vše sledovala na videích a fotkách s kopýtkama nahoře z pohodlí domova. Ale když se ohlédnu zpět za pátečním odpolednem na českobudějovickém výstavišti, tak se mi začátek Rallye Český Krumlov celkem líbil, i když mě asi nakonec baví víc sledovat závodníky ženoucí se volnou krajinou, přes vesnice, lesy apod., než kroužící kolem dokola v rámci ohraničeného prostoru. Ale i tak to byla fajn podívaná a jsem moc ráda, že alespoň na chvilku jsem si mohla užít naživo začínající souboj Honzi a Václava nebo pozorovat jezdecké dovednosti Romana Kresty.

Aby to nebylo jen o Honzovi a Vaškovi, tak musím zmínit i velmi pěknou vložku programu mezi shakedownem a první rychlostní zkouškou, kdy se na trať vydali legendy dob dávno i nedávno minulých. K vidění byl nově postavený skvost v podobě Lancia Stratos HF, dvojice Škodovek 130 RS nebo 130 L/R. Za volant jedné stotřicítky se posadil první Čech, který byl v továrním týmu místrovství světa, známý soutěžák Roman Kresta. A nebyla to ledajaká účast na této show. Hlavním důvodem byl návrat Petra Grosse na sedadlo spolujezdce po dlouhé pauze díky zranění z nehody. Pro všechny to byl super zážitek vidět tuto nerozlučnou dvojku zpět v soutěžním voze. A i když Petra čeká ještě dlouhá cesta k lepšímu zdravotnímu stavu, tak mu všichni přejí hodně sil do dalších let a budeme se těšit, že se třeba jednou vrátí naplno. Další legendou, která představila druhou stotřicítku, byl Emil Triner, který se s tím na okruhu na výstavišti v Českých Budějovicích opravdu nemazal a jel naplno. Byla to pěkná podívaná a krásná vložka ve volnějším místě programu.

Kdybych měl tento závod shrnout, tak bych dodal, že to byla nádherná soutěž v náročných podmínkách, za studeného počasí, ovšem jakmile se začalo závodit, tak adrenalin stoupal a chladné počasí nikomu nevadilo. Děkuji pořadatelům za pěknou soutěž, za důvěru a těším se na další spolupráci. A nyní vás již pozvu k prohlédnutí fotografií, které se mi povedly zachytit, tak se pohodlně usaďte a příjemnou podívanou u trošku větší galerie.

Václav Pech – Petr Uhel, Ford Focus RS WRC ’06, v pozadí Jan Kopecký – Jan Hloušek se Škodou Fabia Rally2 evo
Miroslav Janota – Petr Novák, Opel Kadett GT/E
Miroslav Číž – Jakub Navrátil, Peugeot 208 R2
Simon Wagner – Anne Katharina Stein, Opel Corsa Rally4

Více fotografií v galerii: 48. Rallye Český Krumlov